Masz pytania? Napisz do nas: kontakt@proxima.waw.pl lub zadzwoń: 884 690 690

Bądź na bieżąco
Zapisz się do naszego newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adresu e-mail) zawartych w zgłoszeniu, w związku z art. 6 ust. 1 lit. a, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W każdym momencie mogę wycofać zgodę wypisując się z newslettera.

Wynajem długoterminowy czy leasing?

Dodano 07.03.2023

 

Kierowcy, którzy rozważają sposób finansowania samochodu, często zadają sobie pytanie: leasing czy wynajem długoterminowy? Różnice między tymi dwoma opcjami dotyczą przede wszystkim kosztów i zobowiązań. W jaki sposób działają i która opcja będzie dla Ciebie lepsza? Zapraszamy do przeczytania tego artykułu!

Wynajem długoterminowy a leasing - na czym to polega?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawało się, że aby podróżować samochodem, trzeba go kupić. Dzisiaj jednak kierowcy zdają sobie sprawę, że posiadanie samochodu na własność nie jest już takie ważne jak dawniej. Współcześni kierowcy cenią sobie mobilność, przedsiębiorczość i nowoczesność, dlatego coraz częściej decydują się na wynajem długoterminowy lub klasyczny leasing auta. Obie opcje polegają na wypożyczeniu samochodu na określony czas (określony w umowie) i płaceniu stałej opłaty co miesiąc.

Różnice między leasingiem a wynajmem długoterminowym dotyczą głównie trzech aspektów:

 • Zobowiązanie wykupu auta pod koniec umowy - dotyczy wyłącznie leasingu, nie wynajmu długoterminowego.
 • Wysokość stałej opłaty - raty za wynajem długoterminowy są niższe niż w przypadku leasingu.
 • Dodatkowe koszty związane z finansowaniem usług, takich jak ubezpieczenie OC i AC, wymiana opon, serwis czy auto zastępcze - w przypadku wynajmu, koszty są zwykle wliczone w umowę, a w przypadku leasingu kierowca musi je ponieść dodatkowo.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem między wynajmem a leasingiem, powinieneś wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i preferencje, a także koszty związane z każdą opcją.

Wynajem a leasing - różnice w kosztach

Kluczową różnicą między klasycznym leasingiem a wynajmem długoterminowym jest finansowa, co stanowi główny czynnik decydujący o ostatecznej decyzji. Odpowiedź na pytanie, co bardziej się opłaca, zależy od sytuacji każdej firmy lub indywidualnego kierowcy. Warto więc porównać najważniejsze różnice finansowe.

 • Wysokość raty - w przypadku wynajmu długoterminowego rata jest zwykle niższa niż w leasingu. Dzieje się tak, ponieważ kierowca w trakcie wynajmu spłaca jedynie utratę wartości samochodu, czyli różnicę pomiędzy ceną zakupu, a wartością pojazdu na koniec umowy. W leasingu kierowca natomiast spłaca wartość samochodu, pomniejszoną o wartość końcową i wartość odkupu (najczęściej od 1 do 10%).
 • Koszty obsługi eksploatacyjnej - w przypadku wynajmu długoterminowego koszty eksploatacji samochodu są zazwyczaj wliczone w cenę najmu, więc nie ponosi ich kierowca. W leasingu natomiast koszty te ponosi klient.
 • Możliwość odliczenia kosztów od podatku - ta korzystna opcja dotyczy przedsiębiorców, którzy mogą odliczyć koszty wynajmu lub leasingu od podatku. Umowę podpisaną na firmę można wrzucić w koszty przedsiębiorstwa.
 • Przebieg roczny wpływający m.in. na koszty serwisu - w przypadku wynajmu długoterminowego umowa zawiera określony przebieg roczny, który wpływa na koszt serwisu. Po zakończeniu umowy następuje rozliczenie przebiegu. W leasingu kierowca sam ponosi koszty serwisu i wymiany opon, a koszty te nie są uzależnione od przebiegu samochodu. Ponadto, w trakcie trwania umowy kierowca spłaca całą wartość samochodu, więc wysokość rat nie zależy od przebiegu.

Zalety i wady wynajmu długoterminowego

Zalety:

 • Duży wybór modeli aut
 • Po zakończeniu umowy kierowca nie ma obowiązku zakupu pojazdu
 • Znacząco niższa rata w porównaniu do leasingu
 • Pakiet usług, takich jak ubezpieczenie czy wymiana części eksploatacyjnych, wliczony jest w stałą opłatę
 • Brak konieczności zajmowania się sprzedażą auta po zakończeniu umowy
 • Możliwość odliczenia kosztów wynajmu od podatku (wyłącznie w przypadku firm)

Wady:

 • Brak posiadania samochodu na własność
 • Określony w umowie limit przebiegu, przekroczenie którego wiąże się z dodatkowymi kosztami

Zalety i wady leasingu

Zalety:

 • Duży wybór modeli samochodów
 • Nabycie samochodu na własność po zakończeniu umowy leasingowej
 • Możliwość odliczenia kosztów leasingu od podatku (dla firm)
 • Brak określonego rocznego przebiegu

Wady:

 • Wyższa rata niż w przypadku wynajmu długoterminowego
 • Koszty eksploatacyjne ponosi kierowca
 • Konieczność poświęcenia czasu na sprzedaż samochodu po zakończeniu umowy

Podsumowanie

Osoby poszukujące samochodu i rozważające różne opcje, z pewnością w końcu zapytają, co jest bardziej opłacalne - leasing czy wynajem długoterminowy? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnej sytuacji kierowcy, jego finansów oraz oczekiwań - zarówno prywatnych, jak i biznesowych. Każda z tych form ma swoje zalety i wady. Jednakże, jak wynika z publikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów danych, popularność wynajmu długoterminowego jest wciąż rosnąca. Do tego przyczynia się rosnąca różnorodność oferty rynkowej oraz zwiększająca się świadomość na temat tej usługi, ale również zmieniające się preferencje w stylu życia. Coraz mniej ludzi chce jeździć tym samym samochodem przez 10 lat i nie ma czasu, by się nim zajmować. W takich sytuacjach wynajem długoterminowy może okazać się idealnym rozwiązaniem.

wstecz
Adres wypożyczalni

Łopuszańska 98, 02-232 Warszawa

 • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c