Masz pytania? Napisz do nas: kontakt@proxima.waw.pl lub zadzwoń: 884 690 690

Bądź na bieżąco
Zapisz się do naszego newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adresu e-mail) zawartych w zgłoszeniu, w związku z art. 6 ust. 1 lit. a, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W każdym momencie mogę wycofać zgodę wypisując się z newslettera.

Wypożyczenie samochodu dostawczego a odliczenie VAT

Dodano 19.08.2020

Przedsiębiorcy decydujący się na wypożyczenie samochodu dostawczego mogą skorzystać z regulacji prawnych, które umożliwiają im odliczenie podatku VAT z tego tytułu. Dotyczy to zarówno samego kosztu najmu, jak i dodatkowych wydatków związanych z jego eksploatacją, czyli zakupów paliwa, płynu do spryskiwaczy, wymiany żarówek czy doraźnego serwisu. To jaką kwotę będziemy mogli odliczyć, zależy od masy pojazdu. W przypadku wątpliwości w zakresie rozliczeń warto skonsultować się z naszymi ekspertami.

Jak odliczyć podatek VAT za najem auta dostawczego?

Pierwszym istotnym faktem, o którym należy pamiętać, jest wartość samego auta dostawczego, które wynajmujemy, niezależnie od kwoty samego najmu. Jeżeli nie przekracza ona 150 000 zł to do kosztów uzyskania przychodu będzie można wliczyć całość cznyszu umownego. Jednakże w przypadku przekroczenia tego progu, przysługuje nam jedynie możliwość uwzględnienia tylko 50%. Warto zwrócić uwagę, iż dla okresów wynajmu krótszych niż pół roku za wartość przyjmuje się tę, która została przyjęta przez ubezpieczyciela.

Kwota odliczeń - samochód dostawczy a VAT

Kwoty odliczeń zależą również od parametrów technicznych pojazdu. 100% zaliczenia kosztów uzyskania przychodu ma miejsce w przypadku gdy samochód dostawczy ma ładowność powyżej 3,5 tony albo ma tylko jeden rząd siedzeń i jest klasyfikowany jako VAN 8 lub 9 osobowy lub auto specjalistyczne, Pick-Up lub wielozadaniowe. Jednocześnie jest to możliwe bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków, poza potwierdzeniem faktu kategoryzacji przez aktualne badanie techniczne. Dotyczy to zarówno umów krótko- oraz średnio- jak i długoterminowych. Jeżeli jednak chcemy rozliczać opłaty za paliwo czy inne koszty związane z eksploatacją, musimy pamiętać o:

•    zgłoszeniu pojazdu do Urzędu Skarbowego poprzez wypełnienie druku VAT-26,
•    prowadzeniu tzw. kilometrówki, czyli ewidencji przejechanych kilometrów.

Standardowo odliczenie podatku VAT za wynajem auta dostawczego odbywa się na podstawie podpisanej umowy oraz standardowych faktur wystawianych przez wypożyczalnię dostawczaków, od której wynajmujemy samochód. Należy jednak cały czas pamiętać o warunku, który uzależnia procentowy poziom kosztów uzyskania przychodu od umownie określonej wartości pojazdu. Jeśli ma on ładowność powyżej 3,5 tony, to przysługuje nam 100-procentowe odliczenie. Dodatkowo możemy odliczyć opłaty związane z:

•    zakupem paliwa,
•    usługą mycia auta,
•    naprawą,
•    kupnem części eksploatacyjnych.

Nie ulega wątpliwości, że wynajem niesie za sobą wiele korzyści nie tylko ze względu na możliwe do uzyskania ulgi podatkowe, ale również brak konieczności ponoszenia wysokich kosztów nabycia nowego pojazdu. Zanim jednak dokonamy wyboru firmy, od której wypożyczymy samochód dostawczy, powinniśmy dokładnie przeanalizować jej ofertę. Dobrą praktyką jest również konsultacja z profesjonalnym biurem księgowym. Dzięki temu dokonamy najlepszego wyboru, biorąc pod uwagę kwestie podatkowo-finansowe.

Skorzystaj z ulgi podatkowej i odlicz VAT za najem auta dostawczego

Korzystne ulgi podatkowe sprawiają, że najem dostawczaka wydaje się doskonałą alternatywą dla zakupu nowego auta dostawczego. Jednocześnie staje się świetnym wyborem w przypadku gdy pojazd będzie nam potrzebny na krótki okres, ze względu na możliwość odliczenia VAT-u. Przy umowie krótkoterminowej zazwyczaj jest to dużo lepsze rozwiązanie niż klasyczny leasing finansowy. Warto zatem skorzystać z tej możliwości i zaliczyć umowną kwotę wypożyczenia do kosztów uzyskania przychodu.

wstecz
Adres wypożyczalni

Łopuszańska 98, 02-232 Warszawa

  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c