Masz pytania? Napisz do nas: kontakt@proxima.waw.pl lub zadzwoń: 884 690 690

Bądź na bieżąco
Zapisz się do naszego newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adresu e-mail) zawartych w zgłoszeniu, w związku z art. 6 ust. 1 lit. a, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W każdym momencie mogę wycofać zgodę wypisując się z newslettera.

Bus to samochód osobowy czy ciężarowy?

Dodano 04.04.2023

Bus to potoczne określenie pojazdów typu mikrobus lub minibus, które są najmniejszymi samochodami przeznaczonymi do przewozu osób. W hierarchii gabarytów zajmuje trzecie miejsce, zaraz po autokarze i autobusie. Zwykle mieści od 10 do nawet 15 pasażerów, ale w przeciwieństwie do autobusu, nie przewiduje miejsc stojących. Chociaż bus jest oficjalnie traktowany jako pojazd do przewozu osób, nie można go zaliczyć do kategorii samochodów ciężarowych, co potwierdzają obowiązujące przepisy.

Bus - samochód osobowy czy ciężarowy?

Zgodnie z art. 1 pkt 4 oraz art. 6 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588), busy do przewozu osób nie są zaliczane do nowej definicji samochodu osobowego określonej dla celów podatku dochodowego. Nie oznacza to jednak, że bus jest automatycznie klasyfikowany jako samochód ciężarowy. Samochód ciężarowy to pojazd konstrukcyjnie przystosowany nie tylko do przewozu towarów, ale również do przewozu osób. Niektóre pojazdy ciężarowo-osobowe również mogą być klasyfikowane jako samochody ciężarowe. W niektórych przypadkach nawet mniejsze busy, które umożliwiają przewiezienie od 4 do 9 pasażerów (włącznie z kierowcą), mogą zostać sklasyfikowane jako samochody ciężarowe. W przeszłości, aby uznać pojazd za ciężarowy, wystarczyła zamontowana tylna kratka i odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym. Obecnie jednak przepisy w tej kwestii uległy zmianie i klasyfikacja pojazdów jest bardziej złożona.

Kiedy samochód można uznać za ciężarowy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pojazd musi spełniać określone kryteria, aby zostać uznany za ciężarowy, co jest regulowane przez ustawę o VAT. W świetle tej ustawy, samochód ciężarowy może być pojazdem o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, bądź pojazdem o masie całkowitej poniżej 3,5 tony, o ile spełnia inne, wskazane w ustawie, wymogi:

  • jeden rząd siedzeń, odseparowany od strefy przeznaczonej do przewozu ładunków przez ścianę lub stałą przegrodę,
  • otwarta przestrzeń do przewozu towarów,
  • oddzielne elementy pojazdu stanowiące kabinę kierowcy oraz miejsce do załadunku, nazywane "paką",
  • certy

Kiedy samochód można uznać za osobowy?

Zgodnie z oficjalną definicją, samochód osobowy jest skonstruowany tak, aby umożliwiał przewóz maksymalnie 9 osób (włącznie z kierowcą) oraz jego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. W świetle Art. 5a pkt 19a ustawy o PIT oraz Art. 9a pkt 9a ustawy o CIT, pojazdy spełniające co najmniej jedno z wcześniej opisanych kryteriów dotyczących samochodów ciężarowych nie są uznawane za samochody osobowe. Dlatego samochód osobowy posiadający np. homologację i świadectwo pojazdu specjalnego, zgodnie z przepisami prawa, będzie klasyfikowany jako ciężarowy.

Bus to wygodne, praktyczne i popularne rozwiązanie, jednak jego klasyfikacja podatkowa może prowadzić do niejednego dylematu. Proxima to wypożyczalnia vanów 8 i 9 osobowych oraz aut dostawczych, oferująca elastyczny wynajem długoterminowy oraz krótkoterminowy, dla osób ceniących niezależność i unikających zbędnych formalności. Korzystając z oferty Proximy, klienci otrzymują pojazd o sprawdzonym stanie technicznym. To doskonała opcja dla osób o dynamicznie zmieniających się potrzebach, takich jak przewóz pracowników jednego dnia czy potrzeba dużej przestrzeni ładunkowej kolejnego dnia.

wstecz
Adres wypożyczalni

Łopuszańska 98, 02-232 Warszawa

  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c